Wertując strony z różnymi aranżacjami(mniej lub bardziej udanymi) natknąłem się na...- feng shui. Wiem, że filozofia ta może pełnić ważną rolę w budowaniu i aranżowaniu wnętrz (kiedys poznałem kolege, ktory zawodowo sie tym zajmował), dlatego też postanowiłem przybliżyc Wam i sobie kilka zasad dotyczących aranżacji pomieszczeń według tej filozofii.
Na początek zaczne może od wyjaśnienia pojecia:
Feng shui (czyt. 'fuŋ szłej', 風水 dosłownie wiatr i woda) – starożytna praktyka planowania w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne fengshui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Bywa nazywane geomancją, bo obejmuje także takie zagadnienia, jak ochrona budynków przed złymi duchami czy wpływ kształtu na otoczenie.
Aranżacje wnętrz według Feng Shui mają za zadanie wprowadzić do wnętrz spokój i harmonię pomiędzy człowiekiem a naturą. Projektowanie wnętrz według tej filozofii to takie wykorzystanie przestrzeni, które zapewni nam dobrą energię, spokój i szczęście.
Urządzając mieszkanie według Feng Shui należy trzymać się kilku zasad. Najważniejszą jest zatrzymanie energii we wnętrzu i w pomieszczeniach gdzie żyjemy i mieszkamy.
Aranżacje wnętrz według Feng Shui w kuchni
Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do urządzenia według feng shui. Jak mówi teoria pięciu żywiołów (wody, ognia, metalu, drzewa i ziemi) kuchnia jest też najważniejszym pomieszczeniem w domu, a feng shui określa ją jako żywioł ognia. Aranżacje wnętrz feng shui ustawiają kuchnię tak aby jej okna wychodziły na stronę południową i wschodnią. Kuchnia powinna być kwadratowa lub prostokątna, powinno się też unikać takiego ustawienia, w którym na wprost drzwi wejściowych do kuchni znajduje się okno. W przeciwnym razie energia, którą chcemy zatrzymać ucieknie przez drzwi. Najważniejszym miejscem w kuchni jest miejsce w którym gotują się nasze posiłki, może to być kuchenka, piekarnik i płyta (ogień) Kuchenka nie powinna stać za blisko lodówki i zlewu (woda). Jeśli te urządzenia stoją naprzeciw siebie należy pomiędzy nimi ustawić drewniany stół (ziemia).
Ułatw sobie pracę - zasada trójkąta
Chcąc ułatwić sobie pracę w kuchni przy przygotowywaniu potraw i nie pokonywać zbędnych kilometrów warto ustawić lodówkę, zlew i kuchenkę tak, by tworzyły figurę trójkąta (ustawienie zaczynamy od lodówki). Potem wybieramy miejsce dla zlewu i kuchenki. W przypadku wąskich kuchni, gdzie bardzo trudno jest zastosować tą metodę, meble i sprzęty znajdują się zazwyczaj przy jednej ścianie, to lodówkę, zlew i kuchenkę ustawiamy w wymienionej kolejności i oddzielamy od siebie blatami.
W kuchnia tak jak w każdym innym pomieszczeniu urządzonym według feng shui powinieneś zachować równowagę, harmonię pomiędzy żywiołami wodą, ogniem i ziemią. Żaden z tych żywiołów nie może zdominować wnętrza. Najbliżej kuchni powinna znajdować się jadalnia, a najdalej łazienka i ubikacja. Każde pomieszczenie powinno być wyraźnie zaznaczone i oddzielone od pozostałych pomieszczeń. Nie muszą to być ściany, ale przedmioty charakterystyczne dla danego pomieszczenia lub inaczej położona podłoga.
Jeśli chodzi o meble zaleca się drewniane, najlepiej zaokrąglone szafki, by uniknąć zatrutych strzał.Nie zostawiajmy na wierzchu noży, widelców i innych spiczastych narzędzi. Usuwajmy z kuchni produkty, które straciły termin przydatności – blokuje to pozytywną energię.
Kolory w kuchni urządzonej według feng shui powinny być jasne i przyjemne, ciepłe odcienie żółtego i złamanego białego-ecru, pomarańczowy, beż ew. jasna, oliwkowa zieleń. Nie poleca się w kuchni koloru czerwonego, czarnego, brązowego,niebieskiego (błękit gasi płomień kuchenki) i białego. Biały w ogóle nie jest kolorem, który korzystnie wpływa na pozytywną energię, dlatego najlepiej go unikać w każdym pomieszczeniu.
Warto zapamiętać
- Zrezygnuj z kuchenki elektrycznej, lepsze są gazowe, ponieważ ogień to symbol bogactwa, który wzmacnia również stosunki międzyludzkie;
- Nie kupuj kuchenek mikrofalowych, ponieważ niszczą one zawartą w potrawach energię chi, przez to jedzenie jest bez wartości;
- Nigdy nie dopuść, by lodówka świeciła pustkami – to znak, że brakuje nam niezależności.